wtorek, 9 sierpnia 2011

Porady dla gitarzystów: jak wybrać struny do gitary? cz.2

Akcesoria takie jak struny do gitary zwykle zostawiamy na sam koniec, wybierając często z półki w sklepie zestaw strun, który akurat polecił nam sprzedawca czy kierując się ich atrakcyjną ceną bądź kolorowym opakowaniem. Struny gitarowe to jednak taki element naszego ekwipunku, którego właściwy dobór może okazać się złotym środkiem w znalezieniu własnego brzmienia. Zastanówmy się przez chwilę, czy to nie struny są źródłem dźwięku wychodzącego z naszej gitary? To przecież od ich rodzaju, jakości oraz stanu zależy jakość naszego brzmienia. W poniższym tekście porozmawiamy sobie o tym, jak zmiana kompletu strun może wpłynąć na poprawę komfortu gry i na co zwrócić uwagę podczas nawijania nowego kompletu "drutów" na klucze gitary.

ZNAJDŹ SWÓJ ROZMIAR

Choć nie jest to regułą, to większość nowych gitar (zazwyczaj fabrycznie) wyposażona jest w zestaw strun o rozmiarach .009-.042" (oznaczenie najcieńszej i najgrubszej struny E, średnica podana w calach). Nietrudno się domyślić, że chodzi o to, by przyszły nabywca mógł bez trudu zagrać kilka kawałków bez obawy, że porani sobie palce. Takie cienkie struny łatwiej przycisnąć do podstrunnicy, podciągnąć itd. Jednak gdy nasze palce lewej dłoni nie są aż tak delikatne jak skóra niemowlaka, warto pomyśleć o założenie kompletu grubszych strun. Zaowocuje to ogólnie większą dźwięcznością i lepszym wybrzmieniem całego instrumentu. Minusem często wskazywanym przez początkujących gitarzystów jest to, że gra na grubszych strunach jest trudniejsza i wymaga więcej wysiłku oraz uwagi. Także nieco trudniej podciąga się grubsze struny.

Najpopularniejsze zestawy strun do gitary elektrycznej, na które warto na początku zwrócić uwagę, to komplety w rozmiarach .009-.046". Wielu gitarzystów zakłada też komplety ze struną E1 o grubości .010". Gitarzyści grający jazz i amatorzy metalowych dźwięków preferują komplety strun grubych, nawet o rozmiarach .012/.013-.056".

Częstą praktyką wśród bardziej doświadczonych muzyków jest dobieranie pojedynczych strun o odpowiedniej grubości. To dobre rozwiązanie w przypadku, gdy ktoś chce bez trudu podciągać cieńsze struny w solówkach, zaś podczas grania riffów i akordów zachować masywne, pełne brzmienie grubego zestawu strun. W takim przypadku zazwyczaj zakłada się cieńsze struny wiolinowe (te bez owijki), na przykład z kompletu ze struną .009" (E1), zaś struny z owijką z kompletów o większej grubości. Na szczęście wielu producentów zauważyło takie potrzeby muzyków i obecnie można już bez problemu kupić mieszane zestawy strun o innych nich standardowych grubościach. Jeśli chcesz wypróbować taki zestaw mieszanych strun, to szukaj w sklepie kompletów opisanych jako Hybrid itp.

CIENKIE, GRUBSZE I NAJGRUBSZE

Dobierając struny, zwróćmy też uwagę na charakter brzmieniowy własnego instrumentu. Wiadomo, każda gitara, nawet każdy kolejny egzemplarz Stratocastera czy Les Paula, wyróżnia się innym sustainem i inaczej brzmi ze względu na rodzaj czy gęstość zastosowanego drewna. Należałoby także wziąć pod uwagę rodzaj i brzmienie pickupów zamontowanych w gitarze. Więc jeśli Twoje wiosło nie zachwyca dużą ilością niskich tonów, to nie zakładaj do niego cienkich strun basowych, z których nigdy zbyt dużo basu nie wyciągniesz. Jeśli narzekasz na krótki sustain i mało dźwięczne brzmienie, pomyśl o grubszym komplecie strun.

Kolejna sprawa to sposób naszej gry. To, o czym już wspomnieliśmy. Gdy dużo operujesz techniką podciągania podczas grania nut, stosuj cieńsze struny wiolinowe, które łatwiej współpracują z palcami. Z drugiej strony, cienkie struny łatwiej pozrywać w przypadku, gdy gramy energicznie, z mocnym atakiem, a do tego gitara ma wysokie, ostre progi czy kanciaste siodełka mostka. Gdy masz ciężką rękę i mocny chwyt, pomyśl raczej o grubszym komplecie.

Jeśli chodzi o gitary akustyczne i klasyczne, to zazwyczaj zakłada się do nich grubsze struny niż w gitarach elektrycznych. Komplety ze strunami E1 o grubościach .011" czy .012" należą do tych cieńszych. Często struna G dla gitar akustycznych jest z owijką. Jeśli ktoś gra sporo solówek i bawi się w podciąganie tej struny, dobrym pomysłem będzie założenie struny G bez owijki. Obecnie również gitarzyści akustyczni mają bardzo dużo rodzajów i kompletów strun do wyboru, więc można bez problemu znaleźć coś dla siebie. Jeśli ktoś zamierza eksperymentować i założyć zdecydowanie grubszy komplet strun do swojej gitary akustycznej lub klasycznej, powinien sprawdzić wcześniej dane producenta gitary na temat tego, jakie maksymalne napięcie jest w stanie wytrzymać mostek gitary lub jakiej grubości struny zaleca producent. W przeciwnym razie można uszkodzić gitarę. Nie polecamy również nikomu zmiany strun w gitarach klasycznych z nylonowych na stalowe (jak niekiedy próbują robić to początkujący gitarzyści). Gitary klasyczne w większości mogą nie wytrzymać naprężenia, jakie spowoduje założenie strun innych niż nylonowe.

źródło: http://www.magazyngitarzysta.pl/ludzie/artykuly/3283-struny-struny-struny.html